Yahoo Messenger Yine Açtı

Yahoo MessengerGüvenlik açıkları konusunda sabıkalı Yahoo Messenger’da yeni bir açık yakalandı. Saldırganlar video konferans özelliğini kullanarak bilgisayarlara sızıyor.

McAfee’nin hazırladığı rapora göre Yahoo Messenger’da yakalanan son güvenlik açığı sebebiyle bilgisayarınıza davetsiz misafirleri sokmanız ve dolayısıyla istenmeyen programların çalıştırılması mümkün. Saldırganın bu açığı kullanması içinse Yahoo Messenger kullanıcısının tek yapması gereken karşıdan gelen webcam’li sohbet davetini kabul etmek. Bundan sonra neler olacağı ise saldırganın keyfine kalmış.

Bugünlerde webcam’den ne geleceği belli değil!

Yahoo Messenger’ın 8.1.0.413 sürümü keşfedildiği belirtilen bu açığın yeni güncellemelerle kapatılacağı umuluyor ancak McAfee açığı Yahoo’ya bildirdiğini belirtmesine rağmen henüz Yahoo cephesinden herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Benzer bir açık geçtiğimiz Haziran ayında farkedilmiş ve Yahoo tarafından derhal kapatılmıştı. Yine video konferans özelliği yüzünden kullanıcısını mağdur eden Yahoo’nun yapacağı açıklama merakla bekleniyor. McAfee’nin bildirisinde ise Yahoo yeni açığı kapatana kadar Yahoo Messenger 8.0 ve 8.1 kullanıcılarının güvenmedikleri kişilerden gelen video konferans davetlerini kabul etmemeleri tavsiye ediliyor.