Msn Güvenlik için mutlaka okuyun

Msn’de korunmak için yapmanız gerekenler

1- ”parolamı anımsa” ve ”beni anımsa” seçeneklerini işaretlemeyin. birisi gelir bir program çalıştırır o bilgisayardaki tüm şifreleri alır o zaman malum msniniz gider. mümkün oldugunca bu konuda dikkatli davranın.

2- evde bilgisayarınızda bir program çalıştırılarak şifrelerinizin alınabileceğini unutmayın ve ona göre dikkatli olun. örnek vermek gerekirse size arkadaş gibi gözüken biri siz bilgisayar başından kısa süreliğine ayrıldığınız bir anda bir program çalıştırıp sadece msn değil tüm şifrelerinizi alabilir.

3- gizli soru yanıtınız şaşırtmacalı olsun. örnek hangi takımı tutuyorum sorusuna cevap ” naber iyimisin sagol abi ” gibi tabii siz bunu yazmayın buna benzer ve dahada şaşırtmacalı.

4-şifreniz mutlaka harf ve sayı karşımından oluşsun. ama şaşırtmacalar yapın.

5- antivirüs ve spyware programlarını internetten düzenli update ederek bilgisayarınızı tarayın.

6- bilgisayara bir yerlere şifre vb kayıt etmeyin. kağıda yazın bir yerde dursun.

7- msn şifrenizi almak için mailler gelebilir size mesela kullanıcı adı şifre dogruluyoruz bu maile kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin” gibi sakın cevaplamayın hemen silin. biri size mail adresinizi ve şifrenizi girin diyorsa orada ampul yanmalı ve tuzak oldugunu hemen aklınıza getirmelisiniz.

8- her önünüze gelenle dosya alışverişi yapmayın. her dosyayı almayın ve aldığınız dosyalarıda virüs taramasından geçirin. microsoft güvenlik duvarı açıksa bir yere kadar engelleme yapar ama onuda atlatmak kolay oldugundan aldığınız dosyalara dikkat edin.

9- Msn messenger programını “sadece microsoft’a ait olan siteden indirin” yani başka bir sitede messenger programının içine gizli kodlar koyulup sizi tuzağa düşürmesinler.

10- şifrenizi sadece microsoftun sitesine girerseniz ve yukarıdaki maddeleri uygularsanız en azından güvenliğiniz % 80 sağlam olur. buda sizin için yeterli.