Microsoft Uzayı Öğretiyor

WorldWide Telescope yazılımının açık beta sürümünü yayınlayan Microsoft, astronomlar ve öğretmenlerin anlatımı eşliğinde uzayda bir tura çıkmanızı sağlıyor.

Microsoft, gökyüzü meraklıları için hazırladığı yeni yazılımı WorldWide Telescope’un açık beta sürümünü yayınladı. Birbirinin ardışığı olan astronomik fotoğraflar arasında gezinmenizi sağlayan bu masaüstü uygulaması, binlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraftan oluşmasına rağmen bilgisayarınızda fazla yer kaplamıyor.

Binlerce Fotoğraf

İnternet sunucusuna bağlanıp ihtiyacınız olan fotoğrafları indiren WorldWide Telescope, eğer bağlantınızın durumu iyiyse neredeyse bir büyük resim üzerinde geziniyormuşçasına hızlı indirim yapabiliyor. Ayrıca bakmakta olduğunuz yıldız kümesinin daha iyi görüntüsü için yakınlaştırma ve uzaklaştırma da yapabilirsiniz.

Galakside Tura Çıkın

Microsoft’un yazılımını Google Sky gibi hizmetlerden ayıran önemli bir özellik ise, astronom rehberler eşliğinde fezada tura çıkabilmeniz. Diğer yandan, eğer bir teleskopunuz varsa, onu bilgisayara bağlayıp WorldWide Telescope ile de kontrol edebilirsiniz.