Kadınlar erkeklerden daha uzun süre orgazm olur

kadın orgazmKadınların fiziksel uyarılma zamanı gibi orgazmları da erkeklere göre daha uzun sürelidir En önemli etken ise kadının kendi vücudunu tanıması ve cinsel tepkilerini öğrenmesidir.

Ben 2 yıllık evli bir bayanım. Eşimi çok seviyorum ama hiç orgazm olamadım. Bu eşimi üzüyor. Bana yetmediğini düşünüyor. Lütfen yardım edin. Ne yapabilirim?

Kadınların cinsel dünyaları çoğu zaman erkeklere göre daha zengindir ve cinsel uyarılara kadın vücudunun tepkileri daha farklıdır. Bu doğal olarak vücut yapısının ve hormon düzeninin farklı olmasından kaynaklanır. Bu yüzden cinsel uyarılara yanıt biraz gecikerek gelir ve karşılaştırmak belki doğru değil ama göründüğü kadarıyla sonuçta oluşan cinsel haz da erkeklere göre daha büyüktür.

4 AŞAMADAN OLUŞUR

Kadınlar cinsel etkinlik sırasında, düzenli fizyolojik olaylar zinciri şeklinde cinsel yanıt verirler. Cinsel yanıt aşamaları erkekte de olduğu gibi 4 dönemden oluşur…

Birinci dönem (Uyarılma): Cinsel uyarılmanın sonucunda ilk olarak cinsel organlar etrafındaki damarlarda kan dolaşımı artar. Vajen girişindeki salgı bezlerinin yaptığı salgı ile vajen kayganlaşır. Klitoris de genişlemeye ve uzamaya başlar. Meme uçları daha sertleşir ve dikleşir. Cinsel uyarılma sırasında boyun etrafında, karnın üst tarafında ve memelerde cilt renginde bir koyulaşma olur. Bütün vücutta kaslarda hafif bir kasılmayla kan basıncı ve kalp atım hızında artış görülür.

KLİTORİS KÜÇÜLÜR

İkinci dönem (Plato): Vajen duvarının dışarıya yakın kısmında kan damarlarının genişlemesi ile vajen girişi daralır. Bu daralma orgazmdaki önemli öncü belirtilerden biridir. Klitoris tekrar küçülür ve uyarılara duyarlılığı azalır. Memelerin genişlemesi ve meme uçlarının dik duruşu devam eder. Kaslarda gerginleşme, kalp atım hızı, kan basıncı ve soluk alıp verme hızı artmaya devam eder. Plato evresinin dıştan gözlenebilen en önemli özelliği, orgazm evresine yaklaşıldıkça bir önceki evrede büyümüş olan klitorisin yeniden küçülme eğilimi göstermesidir. Plato evresinin sonlarına gelindiğinde, klitoris orijinal boyutunun yarısı kadar küçülebilir.

Üçüncü dönem (Orgazm): Bu dönemde kadında psikolojik olarak çevredeki uyarılara ilginin kesilmesi durumu ortaya çıkar. Özellikle klitoris etrafından başlayarak bütün vücuda yayılan bir sıcaklık hissi oluşur. Birçok kadında ayrıca cinsel organların etrafında titreme hissi görülebilir. Vajenin girişinde ve anal bölgede kas kasılmaları vardır. Kasılmalar 0.8’er saniyelik aralıklarla ortaya çıkar ve toplam 4 saniye sürebileceği gibi, 15 saniye kadar da devam edebilir. Orgazmın başlamasından birkaç saniye sonra, rahimde de kasılma başlar. Kalp atım hızı normalin 2 katına çıkabilir. Orgazm oluştuğunda cilt kızarıklığı en üst seviyededir. Kadının yüz kasları da kasılır ve acı çekiyormuş gibi bir görünüm sergileyebilir.

Dördüncü dönem (Çözülme): Orgazm sonrasındaki bu dönemde, kadın vücudu yavaş yavaş uyarılma öncesi duruma döner. Cinsel organlardaki kan dolaşımının yeniden eski durumuna gelmeye başlaması ile vajen ve çevresindeki dokular eski durumunu alır. Memeler ve meme uçları küçülür. Kalp atımı ve solunum hızı normal haline gelir. Böylece orgazm sonuçlanmış olur, kadının vücudundaki cinsel haz duyusu yok olur. Kişi, beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfinlerin (mutluluk hormonları) etkisiyle gevşer ve kendini iyi hisseder. Tüm bu süreç 5-10 dakika sürer.

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR

Kişisel farklılıklar olmasına rağmen, genelde kadınların cinsel açıdan uyarılma süresinin fizyolojik olarak erkeklerden daha uzun olduğu kabul edilir. Cinsel uyarılmamızda, cinsel isteğimizin olduğu kadar yeterli fiziksel uyarıyı alıp almamamızın da rolü vardır. Duyarlı bölgeler ve tercih edilen uyarılma biçimleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ama bütün kadınların cinsel organlarının en fazla sinir ucu bulunan, en duyarlı bölümü klitoristir. Dolayısıyla, klitorisin fiziksel uyarıyı uygun şekilde ve yeterli süre alması gerekir.

DOĞRUDAN UYARILMALI

Penisin vajinadaki hareketi, dışarıda yer alan klitorisi doğrudan uyaramaz, vajinanın 2/3’lük iç bölümü duyarsızdır, dış 1/3’lük bölümündeki uyarılar, klitorise iletilirse de bu dolaylı bir uyarıdır ve birçok kadının doğrudan klitorisinin uyarılmasına ihtiyacı vardır. Kadının yaşı, dolayısıyla cinsel deneyimi arttıkça, cinsel uyarılma ve orgazm süresi kısalır. Burada kendi bedenini ve cinsel tepkilerini öğrenmenin rolü vardır. Kadınların cinsel uyarılmaları erkeklere göre daha yavaş olduğu gibi, orgazmdan sonra normale dönmeleri de daha uzun sürer. Bu nedenle bazı kadınlar, orgazm sonrası cinsel uyarılmaları azalmadığından, erkeklerden farklı olarak peş peşe birkaç kez orgazm olabilir