İlk ilişkiye hazırlanın – İlk gece korkusu

Kadın hiç yaşamadığı bir duyguyu yaşayacağı için heyecan duyar ve korkabilir. Bu yüzden önsevişme ilk gece için çok önemlidir….

İlk gece korkusu

3 ay sonra evleniyorum. İlk geceden çok korkuyorum. Aşmak için ne yapabilirim?

Halk arasında “ilk gece” olarak kastedilen “ilk ilişki” bir kadın için çok önemlidir. Uyarılamama, çok geç uyarılma, anorgazmi (orgazm olamama) ya da çok geç orgazm olma gibi sorunlar yaşayan kadınların özgeçmişinde sıklıkta travmatik bir ilk cinsel ilişki deneyimi bulunmaktadır.

TRAVMAYA DÖNÜŞMESİN

Kadın hiç yaşamadığı bir duyguyu yaşayacağı için heyecan duyar ve korkabilir. Erkek ise belki ilk beraberliğini yaşayacak veya hayatını birleştireceği kadınla ilk deneyimi olacaktır. Bu yüzden onda da başarılı olma duygusu ve korkusu hakimdir.

İşte kadının ve erkeğin hissettiği bu karmaşık duygular, ilk ilişkiyi kabusa çevirebilir. İlk ilişkiye kadın açısından bakıldığında, anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılması nedeniyle kanama ve beraberinde çoğu durumda az da olsa ağrının yaşandığı bir durumdur. Hazırlıksız ve uygun olmayan koşullarda ve özellikle bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkek ile beraber yaşanan ilk deneyim kalıcı psikolojik etkiler oluşturabilir.

Kızlık zarı kadınların yüzde 90’ı ince ve esnek bir mukoza parçası yapısındadır. Kadının kendisini tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle” bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı hissetmez ya da çok az bir ağrı hisseder. Kızlık zarının yırtılması ile bir miktar kanama olur.