Google resimlerin içine bakacak

Görüntülere PageRank Geliyor!

Google, sayfaların içeriğine göre internet sitelerine verdiği PageRank’i, VisualRank olarak görüntüler için kullanacak. Google resimlerin içine bakacak.

Google VisualRank

Google’dan gelen haberler herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Şimdiye kadar Gmail altyapısı içinde, resimle beraber gelen spam mesajları temizlemek için optik karakter tanıma (OCR) sistemlerini kullanan Google, işi bir adım öteye götürerek resimlerin içindeki nesneleri tanımaya kararlı. Bu şekilde, sayfa içindeki metinden önce, resmin içeriği değerlendirilerek, daha mantıklı sonuçlar ortaya koyulabilecek.

VisualRank Nasıl Çalışıyor?

Google’ın VisualRank adını verdiği teknikte, örneğin bir ünlünün yüz hatlarını tanıyıp ona benzer fotoğraflar bulmak hedeflenmiyor. Esas hedef, görsel malzemenin, bahsedilen ünlü bir kişiye üzerine ne kadar yer ayırdığı.

Örnek Uygulama

Örneğin Gandalf (Yüzüklerin Efendisi’ndeki ak sakallı büyücü) şeklinde arattığınızda, Ian McKellen’ın (karakteri canlandıran aktör) takım elbiseli görüntüsünü görmemeniz her türlü görsel aramada yapılabilecek birşey. Buradaki ayrım, bir grup gencin Gandalf posteri önünde verdiği pozla film yapımcılarının yayınladığı ve üzerinde sadece bahsedilen karakterin bulunduğu resmin arasında yapılıyor. Dolayısıyla gençlerin poster önünde verdikleri poz, gerçek karakterden daha az önceliğe sahip oluyor.

Sabırsızlıkla bu teknolojinin yerleşeceği ve resim araması sonuçlarının iyileşeceği günleri bekliyoruz. En azından şimdiki resim aramadan daha iyi çalışacaktır.

1 Yorum