Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez

hamilelikte cinsel ilişki4 aylık hamileyim. Eşimle hâlâ cinsel ilişkiye giriyoruz ve bu bana zevk veriyor. Kaçınca aya kadar ilişkiye girebiliriz ve bunun bir zararı var mı?

Cinsel yaşam gebelikten olumsuz etkilenebilir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayında meydana gelen değişiklikler cinselliğe karşı soğukluk yaratabilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlarda dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi, anne adayının cinsel isteklerini köreltebilir.

İstisnalar hariç…

Oysa ki normal seyreden bir gebelikte cinsel ilişkinin olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Ancak rahmin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zorlaşır. Bu nedenle gebeliğin son dönemlerinde cinsel istekte azalma görülebilir. Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur. Bu dönemde erkeğin ejekulasyon sıvısı içinde bulunan maddeler rahim kasılmalarını başlatarak erken doğuma sebep olabileceği düşüncesi nedeniyle ilişki önerilmemektedir. Daha önceden “tekrarlayan gebelik kayıpları” olan veya erken doğum yapan kadınlarda, orgazma bağlı düşük riskleri nedeni ile ilk 3 ayda ilişki kısıtlanabilir.

Gebeliğin herhangi bir döneminde vajinal kanama olması durumunda, düşük veya erken doğum tehdidi olan kadınlarda ilişki kesinlikle yasaklanır. Bu yasak tehlikenin ortadan kalktığı net olarak saptanıncaya kadar devam eder. Erkekte veya kadında teşhis edilmiş “genital enfeksiyon” varlığında da tam olarak tedavi tamamlanıncaya kadar yasak konulmalıdır. Gebe kadın psikolojik korkular nedeniyle ilişkiden kaçınıyorsa, erkeğin bu durumu anlayışla karşılaması ve zorlamaması gerekir.