Firefox’u Opera’ya Çevirin

Ana SayfainternetFirefox’u Opera’ya Çevirin

Firefox'u Opera'ya ÇevirinOpera ve Firefox‘u birlikte kullananların zaman zaman Opera’daki bir özelliğin Firefox’ta eksikliğini hissettiği olur. Bu hissi en aza indirecek eklentileri inceledik.Bildiğiniz gibi, Firefox’u eklentiler sayesinde dilediğiniz gibi özelleştirmek mümkün. “Peki bu imkânı kullanarak Firefox‘u Opera‘ya benzetemez miyiz?” sorusunun cevabını aradık. 21 eklenti ve 1 tema kullanarak ortaya çıkardığımız sonuç aşağıda.

Nereden Çıktı Durup Dururken?

Çeşitli nedenlerden dolayı iki tarayıcıyı beraber kullananların sayısı hiç de az değil. Opera‘nın hızı ve Firefox‘un hayat kurtaran eklentileri bunun için mantıklı bir sebep olabilir. Yoksa uykumuzdan terler içinde uyanıp “Firefox‘u Opera‘ya çevirmeliyim!” diye bağırmışlığımız yok.

Şunu hatırlatmakta fayda var, aşağıdaki eklentilerin tamamı kurulduğunda Firefox‘u ağırlaştıracaktır. Onun için tavsiyemiz, kullanmayacağınız eklentileri sırf Firefox‘u açıp arkadaşınızı “ehe, bak Opera yaptım” diyerek şaşırtmak amacıyla kurmamanız.

All-in-One Sidebar

Eminiz Firefox kullanıcılarının çoğu zaten bu eklentiyi kullanmaktadır. All-in-One Sidebar (Kısaca AiOS) Opera‘ya benzer şekilde tarayıcının sol (tercihinize göre sağ) kenarında yüklemeler, eklentiler, yer imleri gibi yerlere daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak bir panel oluşturuyor. Panelin içeriğini eklenti ayarlarından değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca AiOS‘a araç çubuğu düğmelerini eklemek de mümkün. Türkçe desteği bulunmakta.

:: Kurmak İçin Tıklayın

Adblock Plus

Bu eklenti Opera‘nın reklam engelleme özelliğinin yerini tutmaya aday. Kurulduktan sonra hazır reklam filtrelerinden birini seçmenizi isteyecektir. Sonradan bir reklamı engellemek için sağ tıklayıp “Resmi engelle“ye tıklamak yeterli. Flash reklamları da bu eklentiyle engelleyebilirsiniz. İstenen sitelerde ya da sayfalarda devre dışı bırakılabiliyor.

:: Kurmak İçin Tıklayın

Extended Statusbar

Opera‘nın durum çubuğu (varsayılan olarak gösterilmez) sayfada kaç resim olduğunu, kaçının yüklendiği, sayfanın yüklenme hızı ve süresi gibi ayrıntılı bilgiler içerir. Buna benzer bir durum çubuğuna sahip olmak için kurulması gereken eklenti Extended Statusbar. Eklentinin seçenekleri değiştirilemiyor ve Türkçe desteği yok. Ancak kullanmak için iyi bir İngilizce bilgisi gerektirmediği ortada.

:: Kurmak İçin Tıklayın

FireTorrent

Yükledikten sonra İndirmeler bölümüne Torrent sekmesi ekleniyor

Aslında Firefox tabanlı tarayıcı Wyzo için oluşturulan bu eklenti, doğal olarak Firefox‘a da eklenebiliyor. Adından anlaşılacağı üzere Firefox içinden BitTorrent dosyalarını indirmenize olanak sağlıyor. Çok gelişmiş seçenekler sunmasa da, Opera‘nınkinden daha kapsamlı diyebiliriz. Ancak piyasada ücretsiz onlarca BitTorrent indirici varken, tarayıcı içinden bu işi yapmaya çalışmak bize pek mantıklı gelmiyor. Unutmadan söyleyelim, FireTorrent Türkçe bilmiyor. Aynı işi yapan bir de FoxTorrent adlı eklenti var ancak o eklenti RedSwoosh adlı paylaşım yazılımını kullanıcıya sormadan yüklediği ve her Firefox açılışında arkaplanda başlattığı için incelemeye alınmadı.

:: Kurmak İçin Tıklayın

Paste and Go 2

Opera‘nın en pratik özelliklerinden biri “Yapıştır ve git” seçeneğidir. Panoya kopyalanan yazıyı adres çubuğuna tek tıklamayla yapıştırıp açabilir, ya da arama yapabilirsiniz. Bu özelliği Firefox‘a Paste and Go 2 taşıyor. Bu özelliğe kısayol atayabilir ya da araç çubuğuna “Yapıştır ve git” düğmesi koyabilirsiniz. Dili resimde de gördüğünüz gibi İngilizce.

:: Kurmak İçin Tıklayın

Add Bookmark Here

Opera‘da yer imleri dizinlerinin altında sayfayı direkt olarak o dizine eklemek için bir kısayol bulunur. Bu sayede farklı dizinlere yer imi eklemek kolaylaşır. Bunu sağlayan eklenti Add Bookmark Here. Pek ayar gerektirmeyen bu basit eklenti Türkçe seçeneği sunmuyor. Bookmark This Page Plus adlı eklenti de aynı amaçla kullanılabilir.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: Add Bookmark Here Ana Sayfası

Speed Dial

Opera‘nın son sürümlerinde karşımıza çıkan hızlı erişim özelliğini bu eklenti sayesinde Firefox‘ta kullanabilirsiniz. Siteleri Speed Dial‘ın kısayollarına eklemek için “Yer İmleri” menüsünden “Set as Speed Dial” altından koymak istediğiniz numaraya tıklamanız yeterli. Ya da bu işi yapmak için araç çubuğuna kısayol düğmesi koyabilirsiniz. Speed Dial ne yazık ki Opera‘nın hızlı erişimindeki akıcılığı yakalayamıyor. Bu eklenti de Türkçe kullanılamıyor. Ayarlardan Speed Dial ekranının ne zaman görüneceğini ve nasıl sayfa ekleneceğini ayarlayabilirsiniz.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: Speed Dial Ana Sayfası

Undo Closed Tabs Button

En alttaki seçenek listeyi temizliyor

Opera‘da sağ üstte son kapatılan sekmelerin listesine ulaşabileceğiniz bir düğme bulunur. Yanlışlıkla kapatılan sayfalara ya da önceden gezdiğiniz sitelere ulaşmayı müthiş derecede kolaylaştıran bu düğmeyi bu uzun ada sahip eklentiyle kullanabilirsiniz. Aslında son kapatılan sekme listesi Firefox‘ta “Geçmiş” menüsü altında bulunuyor, ancak bu eklenti o listeyi araç çubuğuna taşıyor. Ayarlardan hatırlanacak sekme sayısını 0 ve 99 arasında olmak üzere belirleyebilirsiniz.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: Undo Closed Tabs Button Ana Sayfası

Stop-or-Reload Button

Opera‘nın aksine Firefox Yenile” ve “Dur” komutları için iki ayrı düğme bulundurur. Bu işlemleri tek düğmede kullanmak için bu eklentiye ihtiyacımız var. Bu basit eklenti bize seçenek sunmuyor, zaten gerek olduğunu düşünmüyoruz.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: Stop-or-Reload Button Ana Sayfası

Html Validator

Sağ olsun, forum ana sayfamızda 32 adet uyarı verdi

Opera Ctrl + Alt + V kısayoluyla o an gezilen sayfayı validator.w3.org adresini kullanarak doğrulamaya izin verir. Böylece sayfadaki hataları ve uyarıları görebilirsiniz. Html Validator bu işe yarayan bir eklenti. Ziyaret ettiğiniz sayfaların HTML uygunluğunu otomatik olarak kontrol edip sağ altta size bildiriyor. Sıradan kullanıcı ne yapar bilemeyiz ama web tasarımına meraklı olanların işine yarayacağını düşündüğümüz için listemize aldık.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: Html Validator Ana Sayfası

Rewind/Fastforward Buttons

Opera‘nın hızlı ileri ve hızlı geri düğmeleri bazen çok işe yarar. Firefox‘ta eksikliğini çekenler bu eklentiyi deneyebilir. Hızlı geri düğmesi o anki sayfanın alan adında ziyaret ettiğiniz ilk sayfaya, hızlı ileri düğmesi tahmini sonraki ziyaret edilecek sayfaya gitmeyi kolaylaştırır. Örneğin bu düğme sonu rakamla biten adresleri bir artırır. Anlatılması zor olan bu özelliği kendiniz kurup denemenizi tavsiye ediyoruz.

:: Kurmak İçin Tıklayın

ReloadEvery

Opera‘daki sayfayı belirli aralıklarla yenileme özelliği bu eklentiyle kullanılabilir. ÖSS sonuçlarının açıklanacağı sabah faydası maksimuma ulaşabilecek bu araç, sayfaya sağ tıklayarak etkinleştirilebilir. Seçenek sunmayan bu eklenti ne yazık ki Türkçe kullanılamıyor.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: ReloadEvery Ana Sayfası

QuickNote

QuickNote, Opera‘daki not alma özelliğinin benzerini Firefox‘a taşıyor. Seçilen yazıyı sağ tıklayıp not defterine aktarmak mümkün. Araç çubuğuna koyulan düğme ile daha sonra notlarınızı görebilirsiniz.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: QuickNote Ana Sayfası

Duplicate Tab

Sekmeleri tek tıklamayla geçmişleriyle beraber kopyalama özelliğini bu eklenti sağlıyor. Kullanmak için sekmeye sağ tıklayıp “Duplicate Tab” menüsünü kullanabilirsiniz. Bu işleme kısayol tuşu atamak da mümkün. Ayrıca farklı pencerelerdeki sayfaları tek bir pencerede sekmeler halinde toplamak da bu eklentideki “Merge Windows” seçeneğiyle yapılabiliyor.

:: Kurmak İçin Tıklayın

ImgLikeOpera

Adından sezilebileceği gibi, bu eklenti resimleri Opera gibi görüntüleme ayarı ekliyor. Bu şu demek; sayfadaki resimleri yüklememeyi ya da sadece önbellekteki resimleri yüklemeyi seçebilirsiniz. Bu sayede kota kullanımınızda bir rahatlama olur mu bilemeyiz ancak sadece yazının gerekli olduğu durumlarda bazen resimleri tamamen kapatmak sayfa yükleme süresini artırabilir.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: ImgLikeOpera Ana Sayfası

FLST (Focus Last Selected Tab)

Minik ayar penceresi

Bu eklentiyle sekmelerin davranışını Opera‘daki gibi ayarlayabilirsiniz. FLST etkin sekmeye tekrar tıkladığınızda bir önceki etkin sekmeye, ya da bir sekme kapatıldıktan sonra yanındakine değil önceden kullanılan sekmeye geçiş yapma imkanı veriyor.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: FLST Ana Sayfası

MinimizeToTray

Ctrl + H kısayoluyla Opera‘yı sistem tepsisine göndermek mümkündür. Firefox‘ta bu eklentiyle o iş halledilebiliyor. Kısayol tuşu Ctrl + Shift + M olarak belirlenmiş. Dosya menüsü altından da ulaşılabilir.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: MinimizeToTray Ana Sayfası

ChatZilla

Opera‘nın sohbet özelliği ChatZilla‘yla Firefox‘a eklenebilir. Anlatacak pek bir şey yok, bildiğimiz IRC eklentisi. Türkçe’si olmadığını belirtelim.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: ChatZilla Ana Sayfası

Sage

Firefox RSS beslemelerini canlı yer imleri özelliğiyle okumamıza olanak sağlıyor. Ancak Opera‘daki gibi bir şekilde okumak isteyenler Sage eklentisini kullanabilir. Gayet yeterli bir eklenti olan Sage işini iyi bir şekilde yapıyor. Eksiği ise desteklediği 21 dil arasında Türkçe’nin bulunmaması.

:: Kurmak İçin Tıklayın

Secure Login

Bu eklentiyle sitelerdeki formları doldurmak için Opera‘daki gibi araç çubuğuna bir düğme ekleyebilirsiniz. Böylece formlar otomatik doldurulmaz, düğmeye tıklamanız gerekir. Alt + N kısayoluyla da erişilebilir.

:: Kurmak İçin Tıklayın
:: Secure Login Ana Sayfası

Mouse Gestures

Belki de en önemlisini en sona koyduk. Bu eklenti Opera’daki gibi komutları fare hareketleriyle vermenizi sağlıyor. Bu özellik bir kez alışıldığında diğer tarayıcıları beğenmeyi zorlaştırdığı için denemenizi tavsiye ediyoruz. Uyaralım, alışma süreci sıkıntılı olabilir.

:: Kurmak İçin Tıklayın

Temayı Unutmayalım

O kadar eklenti kursak da görünüm olarak Firefox‘u Opera‘ya yaklaştırmak için gerekli olan şey Opera teması. En nihayetinde yukarıdaki görüntüye ulaşıyoruz.

:: Temayı Kurmak İçin Tıklayın

Opera‘daki yakınlaştırma özelliğini Firefox‘a ekleyen eklentiler mevcut, ancak Firefox‘un şu anki görüntüleyicisi kaliteli, gerçek yakınlaştırmayı desteklemediği için yazımızda yer vermedik. Bu özellik Firefox 3‘te karşımıza çıkacak.

Opera‘nın sadık kullanıcıları bu yazıdan Firefox‘a geçişi kolaylaştırabileceği düşüncesiyle hoşlanmayabilir. Ancak biz takım tutar gibi tarayıcı tutmayı tasvip etmiyoruz. Bu konuda biraz bencil olun, bırakın karşınızdaki en iyisi yerine ikinci, üçüncü en iyi tarayıcıyı kullansın.

Yorumlar “Firefox’u Opera’ya Çevirin”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir