Çok eşlilik cinselliği bozar

Çok eşlilikErken boşalmanın en önemli nedeni düzensiz cinsel ilişki ve sık partner değiştirmektir. Performansın önemli olarak algılandığı durumlarda da erken boşalma görülür.

Merhaba hocam, evde pek sorunum olmuyor, ama başka kadınlarla ilişkiye girdiğimde erken boşalıyorum. Dışarıda iken alkol alıyorum buna bağlı olabilir mi?

Erkeklerde sık görülen cinsel sorunların başında erken boşalma gelmektedir. Cinsel ilişkide erkeğin kontrolü dışında boşalmaya “erken boşalma” denir. Erkeklerin bir kısmında erken boşalma her ilişkide problem olabilirken, bazılarında ise ara ara olmaktadır. Bazı erkeklerde cinsel ilişkiye başlamadan önce bile boşalma olmaktadır. Bir erkeğin boşalma süresini istemli olarak denetleyememesi sonucu erken boşalma oluşur. Bu kontrolün sağlıklı olması, saatlerce boşalmadan kalmak, eşinin orgazm olmasını beklemek anlamına gelmez. Normal boşalma erkeğin, uyarılma ve haz durumunda iken cinsel ilişkiyi sürdürebilme ve istediği zaman boşalma demektir.

Erken boşalmanın en önemli sebebi düzensiz cinsel ilişkidir. Yine performansın çok önemli olarak algılandığı durumlarda da erken boşalma görülmektedir. Uzun sürekli bir ilişki ardından, kurulan yeni ilişkide kendini kanıtlama çabası, karşı tarafa kendini beğendirme çabası, erkekte gereksiz gerginlik oluşturmakta, bu da erken boşalmaya neden olmaktadır.

25 yaşında bir gencim. Penisimden çok az sperm geliyor. Haftada 8-10 kez mastürbasyon yapıyorum. Buna bağlı olabilir mi?

Mastürbasyon ya da cinsel ilişki sırasında normalde 2-5 ml meni çıkar, bu yaklaşık olarak bir tatlı kaşığından fazladır. Eğer hiç çıkmıyorsa ya da bir çay kaşığından az çıkıyorsa problem var demektir. Meni çıkmaması 3 nedenle olabilir:

1) Meninin mesaneye geri kaçması: Meninin geri kaçması özellikle şeker hastalarında sık görülür. Hasta zevk aldığını ve boşaldığını hissettiğini söyler ama dışarı meni çıkmaz. Arkasından idrar yaptığında ise idrarının bulanık olduğunu belirtir. Çünkü burada meninin normal dışarı atılım mekanizması bozulmuş olduğundan mesaneye doğru geri kaçmakta ve idrara karışmaktadır. Özellikle prostat ameliyatları ve bazı büyük barsak ameliyatlarında da görülebilir.

2) Meni kanallarının kasılmaması ve salgı yapmaması: En sık omurga yaralanmalarıdır ve özellikle trafik kazasından sonra ortaya çıkar. Bunun dışında şeker hastalığı ve multipl skleroz gibi sinir sistemini tutan diğer hastalıklarda da görülebilir.

3) Meni kanallarında tıkanıklık: Bu tıkanıklık kanalların en uç kısmını ilgilendirir. Rektal yolla yapılacak ultrasonografi ile tanı konulabilir. Gerekirse vazovezikülografi denilen bir yöntemle meni kanallarının filmi çekilir. Tıkanıklık bulunursa değişik cerrahi teknikler kullanılarak tedavi edilmelidir.

Merhaba ben nişanlı bir kızım. Bir arkadaş mastürbasyonla ilgili soru sormuştu, mastürbasyon yapmak kızlık zarını bozar mı gerçekten? Ben de sürekli yapıyorum. Çok korktum.

Kızlık zarı genelde ilk ilişki ya da yabancı bir cisim (parmak veya muayene aletleri) girişi ile yırtılır. Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız, kızlık zarı yırtılmaz. Kadın veya erkeğin cinsel partneri yoksa; arzu ettiği sürece, hissettiği sıklıkta mastürbasyon yapabilir ve aşırıya kaçılmadığı sürece cinsel sağlık açısından bir problem teşkil etmez, ileride sorun yaratmaz. Bakire olan kadınların yaptığı mastürbasyonun kızlık zarına bir zararı yoktur.