Cinsel isteksizlik

Her kadın partnerine karşı cinsel istek duyar. Ancak aşık olduğunuz kişi sizi cinsel olarak çekmiyorsa nedeni psikolojiktir.

26 yaşında bir kadınım, bir yıldır devam eden bir ilişkim var. Onu çok sevmeme rağmen hiç cinsel isteğim yok. Sizce bu normal mi?

Daha sonra veya evlenince düzelebilir mi? Cinsel istek, kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu olup bedensel (hormonal) problemi olmayan herkeste mevcuttur. Bedensel olarak yeterli olgunluğa erişmiş kadın veya erkek cinsel istek duymaya başlar. Cinsel istek kavramı kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişmekle beraber genel anlamda bir eşle seks ilişkisine girmeyi istemektir. Ne kadar isteğin yeterli olduğu, ne kadarının az olduğu kadından kadına değişir. Cinsellik konusunda rahat olan erkekler genelde, cinsel ilişki arzusunu kadınlardan daha sık duyarlar. Görme, koku, duyma, dokunma, tatma, düşünce ve duygular gibi birçok uyarı cinsel istek doğurabilir.

KIZLIK ZARI KORKUSU

Kadınlarda cinsel isteksizlik yapan nedenler; en başta gebe kalma korkusu, ikinci olarak bakire kadınlarda kızlık zarını kaybetme korkusu özellikle evlilik öncesi ilişkilerde, üçüncü sırada eğer kadın seks isterse veya bunu gösterirse partnerin kadın hakkında ne düşünebileceği çekincesi, canının acıyacağı korkusu veya şüphesi, çevrenin baskısı ve düşünceleri, ahlaksal ve dinsel yasaklamalar, aile baskısı ve yetişme tarzı, depresyon, partnere güvenmeme, erkek partnerin erken boşalması, ilişki sırasında acı duyma veya kuruluk, cinsel ilişkiye zorlanmak, taciz veya tecavüz yaşamak, fiziki olarak hormonal bozukluklar, çeşitli hastalıklar, ilaçların yan etkileri ve ileri yaş. Normal hormon yapısına sahip her kadında cinsel istek vardır, cinsel isteksizlik veya zevk alamama veya orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların yapılan tetkiklerinde de görülmüştür ki, ancak bunların yüzde 1’inin gerçekten bedensel problemi vardır. Geri kalan yüzde 99’luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir.

Vücudunuzda seks karekterleri kadın yönünde gelişti ve hormonal bir problem olmamasına rağmen cinsel isteğiniz yok ise, bunun sebebi çoğunlukla psikolojiktir.