Webmaster’lar müjde

Bir Firefox eklentisi düşünün ki birçok webmaster’ın can simidi olacak: Artık engeller kalkıyor…

Firefox’un iyi bir web tarayıcını olduğu açıkca belli. Ancak onu iyi bir web tarayıcısı yapan sadece motoru değil, eklentileri… Aklınıza gelen gelmeyen hemen hemen herşeyle ilgili bir eklenti bulmanız mümkün.

Firefox Web Developer

Size bu eklentilerden en başarılı olarak gördüğüm bir tanesini tanıtmak istiyorum: “Web Developer” Adından da anlaşılacağı gibi bu eklenti web tasarımcıların daha çok işine yarayacak cinsten.

Şu adresten Firefox’a ekledikten sonra hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kurulumdan sonra ekranda göremiyorsanız “View > Toolbars” komutuyla görünür hale getirin. İşiniz olmadığında gizlemek için de yine aynı komutu kullanabilirsiniz.

Araç çubuğunun yaptığı iş birçok web tasarımcıya can simidi olacak. Örneğin sitenizde kullandığınız div etiketlerini görmek istiyorsunuz, araç çubuğundaki CSS menüsünün altında yer alan “View Style Information” komutunu aktif hale getirin. Şimdi mouse ile site üzerinde gezdikçe çerçeveler göreceksiniz. Bunlardan istediğiniz birisine tıklayarak bilgilerini görebilirsiniz. en büyük güzelliği ise parça parça kodlanmış CSS kodlarınının hepsi bir arada gözüküyor.

CSS’i anında değiştir

CSS dosyasında düzenleme yapabileceğiniz aklınıza gelir miydi? Diyelim ki sitenizin nasıl görüneceği ile ilgili ayarlar yapmanız gerekiyor. Yine CSS menüsüne girip “Edit CSS” deyince açılan panel içerisinde istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz. Ancak yaptığınız değişiklikler tabii ki de sitede geçerli olmuyor.

Araç çubuğunun menülerinde gezdikçe birçok şey keşfetmeniz mümkün. Mesela formlarda seçilemeyen öğeleri aktif hale getirme, gizli form elemanlarını görünür yapma, frame çerçevelerini istediğiniz gibi kaydırma gibi birçok kısıtlanan özellikleri açmak bir tıklamaya bakıyor. Sayfa hakkında bilgi almak mı çok çolay. Girin “Information” menüsüne ne kadar bilgi alabileceğinizi görün.

Bu Firefox eklentisini indirmek için tıklayın.