Sun, Montalvo’yu Satın Aldı

Sun Microsystems, değişik bir taşınabilir sistem işlemcisi tasarımı sunmak için yola çıkan Montalvo firmasını, yaşadığı mali güçlüklerden tamamen kurtardı.

Montalvo

Montalvo firması, yenilikçi bir düşünceyle çıktığı yolda mali bir başarısızlık gösterdiği için önce kaynaklarını tüketti, sonra da kaynaksızlık sebebiyle çalışanlarının üçte ikisini işten çıkartmak zorunda kaldı. Ardından ise yeni kaynak üretilemediği için işler durma noktasına geldi. Montalvo‘nun geliştirmeye çalıştığı şey ise aslında devrim niteliğinde sayılabilir: Aynı silikon parçası üzerinde biri yüksek performans ve güç tüketimine diğeri ise düşük performans ve güç tüketimine sahip iki çekirdekli bir işlemci.

Bu İşlemcinin Getirisi Nedir?

Henüz üretilme aşamasına hiç gelmediğini düşünürsek, uygulamada ne fayda sağladığını bilemiyoruz. Fakat, tasarı aşamasında, düşük işlem gücü isteyen uygulamaların yavru işlemciye, yüksek işlem gücü isteyen uygulamaların ise ana işlemciye yönlendirilmesi sayesinde yüksek miktarda enerji tasarrufu mümkün olabilir.

Özellikle de avuç içine sığan ürünlerde sürekli etkin olan arka plan işlemleri yavru işlemciyle yürüyebileceği için bu tür ürünlerdeki bekleme süreleri çok daha fazla artabilecekti. Tabii anladığımız kadarıyla, Sun Microsystems, bu teknoloji ve tasarımları kendi sunucu sistemlerinde değerlendirecek.