Saldırılar Artık BotNet’lerle Yapılıyor

Güvenlik çözümlerinin ağırlıklı olarak ele alındığı konferansta, mevcut güvenlik tehditleri ve bu tehditlerin muhtemel sonuçları ile bunların engellenmesinde kullanılan en yeni teknolojiler hakkında bilgiler verildi.

BotNet

Konferansa konuşmacı olarak katılan Trend Micro MED ve MEA Genel Müdürü Justin Doo, “Günümüzde Tehditler” konulu sunumunda internet ortamında meydana gelen ve geçmişten günümüze kadar farklı evreler geçiren suçlar konusunda bilgiler verdi.

Justin Doo, eskiden kolej öğrencileri tarafından bir gösteri ve ya eğlenme amacıyla gerçekleştirilen saldırıların günümüzde boyut değiştrerek suçlu ya da suça eğilimli kişiler tarafından para gasp edilmesi kastıyla yapıldığını anlattı. Bunda, eskisine oranla çok daha fazla paraya tahvil edilebilecek bilginin dolanıyor olmasının da payının bulunduğunu belirten Doo, kişisel ve şirket bilgilerinin güvenliğinin her zamankinden daha önemli bir hal aldığına dikkati çekti.

Siber suçların odağında, özellikle web üzerinden para transferi gerçekleştiren son kullanıcıların, bankaların, e-Bay ve Pay Pal gibi yoğun para trafiğinin yaşandığı çevrelerin bulunduklarına dikkati çeken Doo, bilgi hırsızlıklarında daha çok botnetlerin kullanıldıklarını söyledi.

Justin Doo, her gün 2 milyona yakın yeni kullanıcının katılmasıyla daha da büyüyen webin, bu büyüklükteki bir ortamın güvenliğinin sağlanmasını da aynı oranda güçleştirdiğini belirterek bu tehditlere karşı geliştirilen en iyi uygulamaların kullanılmasının önemini anlattı.

Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Erol Alptuna, yaptığı konuşmada Türkiye’de 1.5 sene önce açılan şirketin, virüslerden botnetlere kadar bir dizi tehdit ile mücadelede kullanıcılara ciddi alternatifler sunduğunu söyledi.

Günümüzde yaşanan saldırıların daha çok; bölgesel hedefli, sıralı, çok bileşenli karışık, kar amaçlı ve web tabanlı olduğunu anlatan Alptuna, ekonomiyi destekleyen bir unsur olan internette güvenliğin her zamankinden daha fazla bir önem kazandığını söyledi.

Dünya internet kullanımı ortalamasının % 20 olarak saptandığı 2006 yılında aynı oranın Türkiye için % 14 olarak açıklandığını ve bu sayının altyapı yatırımlarının da etkisiyle her geçen gün biraz daha arttığını ifade eden Alptuna, ürün ve kullanım itibariyle pazarın Trend Micro için oldukça ideal olduğunu söyledi.

Trend Micro Türkiye Teknik Müdürü Öner Çetin de yaptığı sunumda, kurumsal şirketler, küçük şirketler ve son kullanıcılar olarak sınıflandırdığı tehdit altındaki kullanıcılara yönelik güvenlik çözümleri hakkında bilgi verdi.

Öner Çetin, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin güvenlik ihtiyaçları için geliştirilen WorryFree ürününün, tek noktadan yönetilen minimum işgücü kaybıyla maksimum güvenlik sağladığını ve bu nedenle benzerlerinden farklı bir yapı sunduğunu belirtti.

Türkiye’deki internet güvenliği ve zararlı yazılımlar hakkında turk.internet.com’a bilgi veren Öner Çetin, özellikle son yıllarda daha sıklıkla adından söz ettiren botnetin TTNet’in en büyük açıklarından biri olduğunu belirterek son kullanıcıların konu hakkında yeterince bilgilendirilmediğine dikkati çekti. Pek çok kullanıcı bilgisayarlarının botnet ağlar şeklinde kanun dışı bir takım işlerde kullanıldığının tespit edildiğini belirten Çetin, bu şekilde kullanıcıların mağdur olduklarını söyledi.

Türkiye’den, her gün 5 milyar spam çıktığının tespit edildiğini ve bunun dünyadaki en yüksek sayı olduğunu ifade eden Çetin, bu konuda çok ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.