Malware’lardaki dudak uçuklatan artış

MalwareScanSafe’in gerçekleştirdiği güncel bir araştırma kötü niyetli kodlardaki artışın çok yüksek boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor.

2008’in ilk yarısında malware’ler yüzde 278 gibi inanılmaz bir artış kaydetti. ScanSafe’in yeni çalışmasına göre geçen ay saldırılara maruz kalan çok sayıda sitenin de bu rakama önemli katkısı var. İşler giderek daha da kötüye gidiyor; bilhassa Dan Kaminsky’nin 20 yıllık DNS açığı hakkındaki uyarılarından sonra. Scansafe Global Tehdit isimli rapor, Scansafe’in taradığı 60 milyardan fazla web isteğinin incelenerek hazırlanan bir çalışma. Verilen bilgiye göre Ocak-Haziran 2008 arasında dünya genelindeki kurumsal müşterileri için 600 milyon web tehdidi Scansafe’le engellendi.

Rapora göre bu zaman diliminde web-tabanlı malware’ler yüzde 278 oranında yükseldi. Haziran’da Wal-Mart, Business Week, Ralph Lauren Home ve Race for Life gibi büyük sitelerin SQL enjeksiyon saldırılarından nasibini alması bu oranın artmasında etkili oldu. Şu anda öyle gözüküyor ki bugün web sayfalarının kendileri yerine ziyaretçileri hedef alınıyor.

SQL enjeksiyon saldırılarıyla birlikte ScanSafe aynı zamanda en çok engellenen malware’lerin parola çalıcılar ve arkakapı truva atları olduğunu keşfetti. İşlerin giderek daha kötü bir hal aldığını belirten ScanSafe uzmanları, Mayıs 2008’de yaptıkları bir çalışmaya göre bir yıl içindeki DNS saldırısı sayısının yüzde 1392 oranında arttığına dikkat çekti.