LinkedIn’in veritabanında tercihi MySQL

Dünyanın dört bir yanından 25 milyon profesyoneli bir araya getiren LinkedIn, veritabanında MySQL kullanıyor.

Dünyanın dört bir yanından 25 milyon profesyoneli internette iş ilişkileri için bir araya getiren dünyaca ünlü profesyonel sosyal ağ sitesi LinkedIn, hız ve hizmet kalitesini artırmak için Sun Microsystems ve açık kaynak veritabanı MySQL’i kullanıyor.

MySQL

Dünya çapında halen Fortune 500 şirketlerinin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 170 farklı sektörden 25 milyonun üzerinde kişinin üye olduğu dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağ sitesi LinkedIn, hızlı büyümesini desteklemek ve web sitesine güç katan açık kaynak veritabanının hız ve performansını artırmak için Sun’ın MySQL Enterprise veritabanını kullanıyor. Üyelerinin profiller oluşturmasına, iş arkadaşlarını, müşterilerini ve iş ortaklarını internette bulmalarına ve onlar tarafından bulunmalarına olanak tanıyan LinkedIn, artan üye sayısı ile her geçen gün daha popüler bir hale geliyor ve hızla büyüyor. Günde yaklaşık 200 milyon işlem yapılan site, hizmet kalitesini artırmak için mevcut MySQL kurulumunu gözden geçirerek büyüyen ihtiyaçları doğrultusunda daha uygun bir çözümü hayata geçirdi.

Mevcut altyapısı, Solaris 10 işletim sistemi de dahil olmak üzere, Sun teknolojilerine dayanan LinkedIn, veritabanını güncellemek üzere uygun bir plan oluşturmak için de Sun Microsystems ve MySQL ekibiyle birlikte çalıştı. Solaris Everywhere ve MySQL profesyonel servisleri ile birlikte 3 yıllık MySQL Enterprise üyeliğinde karar kılan LinkedIn’in yazılımı, anlaşmadan sonra iki hafta geçmeden kuruldu ve güncellendi. Sun’ın MySQL açık kaynak veritabanı LinkedIn’e gelecekteki büyüme taleplerini karşılayacak güce sahip, sitenini yanıt verme hızını artıran ve kullanıcı işlemleri sırasında mevcut “backlog”ları ortadan kaldıracak güvenilir ve ölçeklenebilir bir altyapı sunuyor.