İktidarsızlığın nedenleri

Erkeklerin yüzde 60’ı iktidarsızlık sorunuyla karşılaşabilir. Daha çok psikolojik kaynaklı olan hastalığın tedavisi mümkündür.

İktidarsızlık

İktidarsızlığın tanımı, cinsel ilişki için gerekli olan isteğin ya da ereksiyonun olmaması halidir. Erkek, eşlerin her ikisinin de tatmin olmasını sağlayacak bir cinsel ilişkiyi başlatacak veya devam ettirecek penis sertliğini sağlayamaz. Ereksiyon (sertleşme), cinsel heyecan veya uyarıya cevap olarak oluşan istemsiz bir olaydır. Herhangi bir cinsel uyarı, beyin, sinirler, kalp, kan damarları ve hormonların ortaklaşa etkisi sonucu, penise giden kan akımının artmasına neden olur.

YAŞAMI ETKİLER…

Yumuşak haldeki penisin kanla dolması, penisin büyüyüp sertleşmesiyle sonlanır. Penis 3 tane silindir şeklindeki yapıdan oluşur. Bunlardan 2 tanesi yanlarda ve üst tarafta, 1 tanesi de penisin alt tarafında, ortadadır. Bu altta-ortada olanın içinden idrar yolu geçer ve sertleşmeye katkısı pek fazla değildir. Diğer iki silindirin içine kan dolunca, penis cinsel ilişki için büyür, sertleşme olur ve dikleşir. Erkeklerin yüzde 60’ı yaşamları süresince kısa süreli veya kalıcı iktidarsızlık sorunuyla karşılaşır. Sertleşme sorunu erkeğin veya çiftin yaşamını olumsuz yönde etkiler ama sonuçları kişiden kişiye değişebilir. Yeter ki bu sorundan yakınan erkekler bir üroloji uzmanına başvursun ve ona dertlerini açabilsin.

İktidarsızlığın nedenleri:

  • Organik yani fiziksel,
  • Psikolojik veya ruhsal,
  • Nedeni bilinmeyenler. Sorunun temelinde, çoğunlukla organik bir neden bulunmaktadır. Organik nedenleri 4’e ayırabiliriz
  • Nörolojik yani sinirsel iletim bozukluklarıyla ilgili problemler.
    Penis dokusundaki anatomik bozukluklar veya hasarlar.
  • Hormonal problemler.
  • Damar problemleri.