Google Sosyal Ağ Sitelerine Yardımcı Olacak

Bir web siteniz varsa doğal olarak pek çok arkadaşınız olabilir. Bu sayede bir çok bilgiyi sitenizi ziyaret edenler veya kullananlar vasıtasıyla elde edebilirsiniz. Geçtiğimiz hafta bu şekilde site sahipleri sosyal ağlarda üyeliği bulunan kullanıcıları hakkında bazı bilgileri yine bu ağlar aracılığıyla elde ettikleri bilgilele daha da zenginleştirebileceklerini öğrendiler.

Google Friend Connect

Pazartesi günü, Google Friend Connect uygulamasını tanıtan Google, bunu kullanarak küçük web sitelerinin sosyal ağ uygulamalarının çok fazla geliştirilmemiş bir kısmını kendi üzerlerinde kullanabilmelerine olanak sağladı. Bunu gerçekleştirebilmek için basit kodlama çalışmasının yeterli olacağı açıklandı.

Ayrıca Google, web sitesi sahiplerine sunduğu bir başka avantajla kendi sitelerine ekleyebilecekleri bir link aracılığıyla diğer sosyal ağlarla bağlanabilmeleri imkanını sağlıyor.

Ancak, sunduğu avantajların yanında uygulamada kimi kullanıcılar için karmaşık bir yapı sergilemesi, az sayıda da olsa bazı kullanıcılar tarafından uygulamaların yadırganmasına neden oluyor.

Friend Connect (Arkadaş Bağlantısı), daha henüz yeni yeni tasarımı gerçekleştirilen bir uygulama olması sebebiyle üzerinde daha bir çok detay çalışma gerektiriyor. Friend Connect, küçük web sitelerine üye kullanıcılarına giriş yaparak kendilerini tanıtma olanağını sağlıyor. Bunu yaparken üyeler mevcut her hangi bir Yahoo v.s. gibi web tabanlı uygulamada kullandıkları kullanıcı adı ve şifrelerini kullanabilecekler.

Arkadaş listesindeki çeşitli uygulamalar, örneğin her hangi bir tarz müziği dinlemekten hoşlananların bulunduğu sayfa aracılığıyla kullanıcılar hangi arkadaşlarının kendileriyle benzer zevklere sahip olduklarını görebilecekler. Arkadaşları hakkında yorum yazarak görüşlerini belirtebilecekler.

Google’ın, başlattığı OpenSocial aracılığıyla Orkut ve MySpace gibi sosyal ağlara üye kullanıcılar çok farklı uygulamalar yaratarak kendi sayfalarını daha da zenginleştirebiliyorlar. Şimdi, Friend Connect uygulamasını kullanan küçük web site yöneticileri de aynı imkanlardan yararlanabilecekler. Ancak, hangi uygulamaların web sitelerince kullanılabileceği ve sosyal ağlardan bu uygulama aracılığıyla ne tür bilgilerin transfer edilebileceği halen kesinlik kazanmamış bulunuyor.

Google’ın, özellikle son zamanlarda üzerinde yoğunlaştığı kitleler arasında küçük ölçekli web siteleri önemli bir yer tutuyor. Google’ın, kısa sürede bu denli ivmelemesinde büyük önem taşıyan ve milyonlarca web sitesini kapsayan Adsense reklam ağı bir devrim olarak nitelendiriliyor. Google’ın, ayrıca sunduğu Analytics ve Feedburner gibi hizmetler web sitelerini yönetenlerce oldukça cazip uygulamalar olarak nitelendiriliyor.