Google Reader’da 1 Haziran’da Son Veriliyor!

Google tarafından yapılan resmi açıklamada, RSS desteği alabildiğiniz Google Reader’da dahil olmak üzere 70 hizmetin kaldıracağı belirtildi. Hala azımsanamayacak sayıda kullanıcıya sahip olan uygulama, 1 Haziran tarihinden itibaren hizmet vermeyi durduracak. 2005 yılından beri aktif olarak kullanılan uygulamanın kapatılma sebebi olarak ise, son yıllarda kullanıcı sayısında yaşanan düşüş gösteriliyor.

Açıklama Google’ın resmi blogunda Urs Hölze tarafından yayınlandı. Yapılan açıklamada, insanların favori web sitelerini takibini kolaylaştırmak için geliştirdikleri uygulamaların, günümüzde gelinen konumda kullanıcı sayısı bazında ciddi düşüşler yaşadığı ve küresel anlamda değişen internet kullanımı nedeni ile geliştirdikleri yeni hizmetlere odaklanabilmek amacı ile toplamda 70 uygulamaya 1 Haziran 2013 tarihinde son verecekleri belirtildi.

Özellikle Google Reader’ın sadık kullanıcıları bu açıklamanın ardından, 2005 yılından beri kullandıkları uygulamanın yok olmasına ilişkin üzüntülerini sosyal medya aracılığı ile duyurdu. Bizde Bebga ekibi olarak kullanıcıların RSS desteği alabileceği birkaç uygulama ile biraz olsun teselli vermeye çalıştık. İşte RSS desteği için kullanabileceğiniz birkaç alternatif uygulama;

Feedly;

Favori bloglarınızı, takip etiğiniz sitelerinizi organize edebildiğiniz uygulamayı resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Bunun yanında mobil kullanıcılar için uygulama Google Play Store ve App Store’dan da temin edilebiliyor. İndirdikten sonra browserınızın sağ tarafında yer alan menü yardımı ile kullanabileceğiniz uygulama kullanıcı dostu bir ara yüze sahip.

NetVibes;

Kişisel kullanım için oldukça elverişli olan uygulama RSS desteği sağlamasının yanında, sosyal medya hesaplarınızı yönetimini de oldukça kolaylaştırıyor. Basit ve sade bir kullanıcı ara yüzüne sahip.

RSSOwl;

Windows kullanıcıları için üretilmiş uygulama, resmi sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

FeedDemon;

Masaüstü kullanıcıları için üretilmiş uygulama, RSS desteği için kullanılan en popüler uygulama olma özelliğini taşıyor. Resmi internet adresinden uygulamayı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.

Pulse;

iOS, Android işletim sistemleri için de ücretsiz olarak sunulan uygulama RSS desteğinin yanında sosyal medya hesaplarınızı da kolay bir şekilde yönetmenize imkan sağlayacak şekilde yaratılmış. Uygulama oldukça hızlı çalışan bir yapıya sahip.

Flipboard;

Sadece Android ve iOS işletim sistemleri kullanıcıları için geliştirilmiş uygulama, özellikle sosyal medya hesapları açısından bakıldığında güzel bir işleyişe sahip. Uygulamayı ücretsiz olarak resmi web sitesinden temin edebiliyorsunuz.

NetNewsWire;

Mac, iPhone, iPad kullanıcıları için üretilmiş uygulamayı, uygulamanın resmi sitesinden temin edebiliyorsunuz.

Liferea;

Linux işletim sistemi için geliştirilmiş uygulama açık kod yapısına sahip. Uygulamayı ücretsiz olarak resmi web sitesinden temin edebiliyorsunuz.

River2;

Mac ve Windows işletim sistemli bilgisayarlar için üretilmiş uygulama ücretsiz olarak resmi web sitesinden indirilebiliyor.