Google’da Oyuncu Değişikliği

Google Page CreatorPage Creator servisinin ipini çekmeye hazırlanan Google, yeni web sitesi açmak isteyenleri Google Sites’e yönlendiriyor. Peki eski web siteleri ne olacak?

Web sitesi yapmak için Google Page Creator aracına kayıt yaptırmak isteyenler, artık Google Sites‘a yönlendiriliyor. Kullanımı pek kolay olmayan Page Creator servisini tedavülden kaldırmayı planlayan Google, kayıtlı üyelere biraz daha süre tanısa da, yeni kullanıcıların doğrudan Google Sites ile işe başlamasından yana. İnternet devinin Jotspot’u satın alışından bir yıl kadar sonra hizmete açılan Google Sites, düzenlenebilir sayfalar oluşturup videolar, takvimler ve dokümanlar eklemenize olanak tanıyor.

Mevcut Sitelere Ne Olacak?

Page Creator ile yapılan tüm siteler, yılın sonlarına doğru Google Sites’a aktarılacak ve mevcut kullanıcılar işlemlerine buradan devam edecek. Ancak yeni serviste URL yapısı değişeceğinden, siteniz.googlepages.com şeklinde olan adresiniz Google Sites’a uyumlu bir hale dönüştürülecek. En iyi ihtimalle Google, mevcut adreslerden erişimi (en azından bir süre) kesmeyerek geçişi kolaylaştırabilir.