Google Health’a İlk Bakış

Google HealthOrlando’da yapılan HIMSS konferansında konuşan Eric Schmidt, Google’ın yeni sağlık bilgileri depolama hizmeti Google Health ile ilgili ilk detaylı bilgileri verdi.

Sağlık bilgileri ve düzenlemeleri ile ilgili bir konferansta Google adına konuşan Eric Schmidt, Google’ın yakın zamanda hizmete girmesi beklenen kullanıcı odaklı sağlık servisi Google Health hakkında derin bilgiler verdi.

Hasta bilgilerini organize edip erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayan Google Health, tıbbi kayıtların online olarak toplanıp depolanmasını ve düzenlenmesini mümkün kılıyor.

Microsoft’tan Farkı Ne?

Google Health‘ın ister istemez Microsoft HealthVault hizmetini andırdığı su götürmez bir gerçek. Peki ezeli rakiplerin sağlık alanına da sıçrayan mücadelesinde Google, Microsoft’tan farklı olarak ne vadediyor?

Sağlık endüstrisinde online kişisel sağlık kayıtları (Personal Health Record – PHR) fikrinin ilk olmadığını kendisi de itiraf eden Google, kendi hizmetlerinin farklarını Google Health’ın daha güvenli ve kişiye özel olması, diğer hizmetler için açık bir platform oluşturması, her yerden ulaşım sağlanması ve kullanıcıya odaklı olması şeklinde sıralıyor.

Şimdilik Cleveland Clinic ile yapılan pilot denemeden gelecek olan geri bildirimler, Google Health’ın gelişiminde önemli rol oynayacak. Hizmetin önümüzdeki aylarda Amerika’da, sonrasında ise dünya genelinde hizmete girmesi planlanıyor.