Google gözünü Asya pazarına dikti

Güney Kore‘nin önde gelen blog platformlarından Textcube‘ün geliştiricisi TNC, Google tarafından satın alındı. Satın alma bir ilk olması bakımından önem taşıyor.

Textcube

Google’ın gerçekleştirdiği satın almalar artık neredeyse hava durumu kadar alışılmış bir haber. Bu haberlerden bir tanesi de Güney Kore’den geldi. Güney Kore’nin önde gelen blog platformlarından Tatter and Co. (TNC)‘nin satın alındığını, sitenin kurucularından Kim Chang-Won duyurdu.

WordPress benzeri bir blog sitesi olan Textcube’ün sağlayıcısı olan TNC Güney Kore’de etkin olmak isteyen Google’ın stratejik satın almalarından birisi olarak görülüyor. Uzakdoğu ülkelerindeki pazarlarda sıkıntı yaşayan Google, ABD ve Avrupa başta olmak üzere küresel çapta yakaladığı başarıyı; yerel oyuncuların ağırlıklı olarak tercih edildiği Asya pazarlarına yansıtmakta güçlük çekiyor.

Google’ın pazar payını artırma yönündeki hedefine yardımcı olmak istediklerini blog’un açıklayan Kim Chang-Won, Textcube’ün küreselleşmesi ve daha fazla sayıda üye tarafından kullanılması konusunda şimdiye kadar sıkıntı yaşadıklarını belirtirken; Google markası altında bu hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerinin de altını çizdi. Finansal boyutu hakkında bir açıklama yapılmayan satın alma operasyonu, Google’ın ilk kez bir Asyalı şirkete yatırım yapması bakımından önem taşıyor.