Google ‘Gizlilik’ Konusunda Uzlaşıyor

Güncelliğini yitirmeyen kişisel verilerin gizliliği konusu tüm dünyada tartışılırken, lider arama motoru Google farklı bir çıkışla kişilik haklarını düzenleyen ilgili Amerikan yasasını gözeteceğini duyurdu.

google gizlilik

Google, bir süreden beri rakibi Yahoo ile birlikte, gereğinden fazla kişisel bilgi topladığı gerekçesiyle kişisel hakları savunan sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilere maruz kalmıştı.

Google, kişisel verilerin korunması konusunda endişelerini açıklayan Cumhuriyetçi bir vekile Amerikan Federal yasaları çerçevesinde şirket uygulamalarını gerçekleştireceğini açıkladı.

Texas’lı vekil Joe Barton’ın, Mayıs ayında Google’a hitaben kaleme aldığı mektubunda, Avrupalı reklam şirketi DoubleClick‘in satın alınmasının ardından nasıl bir uygulama yapıldığını sorduğu öğrenildi.

Google’ın, 6 Haziran tarihinde vekile hitaben gönderdiği cevapta, şirketin, federal internet kişisel gizlilik yasası çerçevesinde işlem tatbik ettiği belirtildi.

Mektupta; “Google, federal yasayı kapsamlı bir şekilde uygulamakta; tüketicilerin korunması ve güven tesis edilmesi hususunda üzerine düşeni yapmaktadır. Kişisel gizlilik konusunda devamlılık arz eden ve kişilere göre değişmeyen bu uygulama, aynı zamanda bu kuralları gerektiği gibi uygulamayanların da cezalandırılmalarını sağlamaktadır” denildi. Mektubun, Google’ın, lobicilik faaliyetlerini de yürüten yetkilisi Alan Davidson tarafından imzalandığı öğrenildi.

Google CEO’su Eric Schmidt’in, geçtiğimiz Kasım ayında vekil Barton ile kişisel gizlilik konusunun ele alındığı bir görüşme yaptığı açıklandı.

Ancak, bazı gözlemciler, Google’ın uygulamalarının dikkatli izlenmesi gerektiğini düşünüyorlar. Zira, onlara göre Google, eyalet yasalarına göre çok daha hafif kalan federal yasaların bir takım eksikliklerini kullanarak işi ‘kılıfına2 uydurabilir. Bu nedenle, bu konuda çok daha ağır kanunları bulunan Kaliforniya ve New York örnek gösterilerek eyaletlerin bu konuda daha fazla söz sahibi olmaları isteniyor.

Geçtiğimiz hafta, kişisel gizlilik eylemcileri, Google ana sayfasında şirketin ‘gizlilik politikası’na bağlantı olmaması dolayısıyla ses getiren kampanyalar düzenlemişlerdi.