Google ve GE Enerjide İşbirliğine Gidiyor

Google, medyadan hizmet sektörüne, teknolojiden enerjiye kadar çeşitli konularda faaliyet gösteren GE şirketiyle enerjide yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve enerjinin daha rasyonel değerlendirilmesi konularında işbirliğine gidiyor.

General Electric (GE)

Google ve GE’den dün yapılan açıklamada, amacın, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha kolay ulaşılabilir olmasını temin etmek olduğu belirtildi. Her iki şirket yetkilileri de bu amaçla, Amerikalı politikacılarla geleceğe ilişkin politikaların oluşturulmasında beraber çalışmak istediklerini açıkladılar. Google CEO‘su Eric Schmidt ile GE’nin CEO’su Jeffrey Immelte, Google’ın merkezinde düzenledikleri ortak basın toplantısında bu konuda bir ortaklık gerçekleştirebileceklerinin de ilk işaretini vermiş oldular.

Google İklim Değişiklikleri ve Enerji Girişimleri Direktörü Dan Reicher, işbirliğinin detaylandırılması için çalışmaların başlatıldığını, ancak henüz bu amaç için her hangi bir bütçenin tespit edilmediğini söyledi. Reicher, özellikle üzerinde durdukları konunun, elektriği daha randımanlı taşıyacak dağıtım şebekelerinin oluşturulması olduğunu söyledi. Google, 2 yıl önce başlattığı çalışmalarla, jeotermal, güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarının daha fazla değerlendirilmesi konusuna ağırlık veriyor.

Politik ve düzenleyici kurumların neden oldukları bir takım bürokratik engellerin ortadan kaldırılmalarının önem taşıdığını ifade eden Dan Reichter, ancak bundan sonra güneş ve rüzgar gibi doğal enerji kaynaklarını daha randımanlı bir şekilde kullanmanın söz konusu olabileceğine dikkati çekti. Ocak ayında seçilecek yeni yönetimle konuda daha hızlı gelişmeler yaşanabileceğini öngördüklerini ifade eden Reichter, önceliklerinin, ABD’deki yüksek gerilim dağıtım kanallarını ‘bilgisayar çağı’na uygun bir şekilde güncellemek olduğunu sözlerine ekledi.

Google ve GE, yazılım ve donanım alanındaki uzmanlıklarını birleştirerek elektriktiği hibrid olarak değerlendiren teknolojiler ve ayrıca jeotermal enerjiyi daha etkin kullanma gibi alanlarda ilerlemeler sağlamayı planlıyorlar. Her iki şirket de yaptığı açıklamada, sadece Google ve GE’den oluşan dev bir organizasyon yerine konuyla ilgili diğer kuruluşlarında katıldığı bir birlik oluşturmayı düşündüklerini ifade ettiler.