Google Docs Spamcılerın Yeni Kaynağı

Spam(yığın ileti) gönderenlerin, Google’ın, dosyaları bilgisayara herhangi bir ofis yazılımı yüklemeden düzenleyip, saklanabilmesine imkan sağlayan web tabanlı uygulaması Docs’u kullandıkları ortaya çıktı.

Yaratıcılıklarıyla pek çok tasarımcıya parmak ısırtan spam kaynaklarının daha önce kullandıkları grafik, resim, PDF ve hatta MP3 yığın iletilerin ardından sırayı şimdi de Google Docs aldı.

Google Docs

Yığın iletileri engelleyen etkin yöntemlerden biri olan, gönderilen URL’nin doğrulanmasını Google Docs kullanarak kolaylıkla bertaraf eden spamciler özellikle son zamanlarda bu yönteme ağırlık vermiş durumdalar.

JPG veya word dokümanı olarak gönderilen eklerin, Spamin, kullanıcılara link olarak gönderilmesinden daha az başarılı olduğu biliniyor. Ancak, spam filtreleri her seferinde mailin gönderildiği kaynağı kontrol ederek önleme sağlıyor.

Her seferinde kendilerine karşı önleyici bir uygulamayla karşılaşan spamciler, Google domaininin güvenilirliliğini kullanarak IP numaralarının kontrol edilmesi aracılığıyla gerçekleştirilen güvenlik duvarını aşmayı başardılar.

Spamcilerin, kullandıkları hesapların Google tarafından tespit edilmesinin ardından her seferinde yeni bir Google hesabı açarak yollarına devam etmeye çalıştıklarının tespit edildiği öğrenildi.

Uzmanlar, yığın iletilerden kurtulmak için yapılacak en iyi şeyin, kaynağı bilinmeyen iletilere cevap verilmemesinden geçtiğini belirtiyorlar.