Google AB Duvarına Çarptı!

Avrupalılar, bilgilerin korunmasında yeterince hassas davranmadığı gerekçesiyle arama motoru Google’ı uyardılar.

Google, şehir fotoğraflarını gösteren uygulamalarında, “mahremiyeti” güvence altına alan AB kanunlarına paralel bir takım değişiklikler yapmaması durumunda yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyarıldı.

Google araçlarından çekilen fotoğrafların birleştirilmesiyle oluşturulan geniş arşiv, kullanıcılara şehirleri sanal ortamda dolaşabilmeleri imkanını sunuyor.

Yıllık veri koruma raporu sunumu dolayısıyla bir açıklama yapan AB Veri Güvenliği yetkilisi Peter Hustinx, Google’ın, AB’de başlatmayı planladığı hizmet öncesinde AB mahremiyet yasalarını gözetmesi gerektiğini söyledi. Hustinx, bir çok üye ülke yasalarının ABD’den daha katı olduğunu sözlerine ekledi.

AB yetkilisi, Google’ın uyarıları ciddiye almasının şirketin yararına olacağını belirterek; “Avrupa Veri Koruma Yasası’na uyup uymamaları işlerindeki başarıyı da aynı ölçüde etkileyecek. Ancak, bunu gözardı ederlerse bir çok davakonusu ile karşı karşıya kalabilirler ve bu durumdan zarar görebilirler” dedi.

Google, henüz böyle bir hizmeti Avrupa’da başlatmamakla birlikte, gelecek yıl lansmanının gerçekleştirilmesi planlanan proje için Roma ve Paris’te yoğun fotoğraflama çalışmaları yürütülüyor.

Google’dan yapılan açıklamada, insanların endişelenmelerine neden olmayacak ayrıntılı bir çalışmanın yürütüldüğü belirtilerek, fotoğraf karelerinin içinde yer alan kişilerin yüzlerinin teknoloji yardımıyla seçilemeyecek bir şekilde kurgulanarak siteye yerleştirileceği duyuruldu.

Ayrıca yetkililer, AB üyesi ülke İçişleri Bakanlarının DNA verilerinin karşılıklı olarak paylaşımı konusunda uzlaştıkları hatırlatılarak, bazı üye devletlerde yeterli mahremiyet koruması olmaması dolayısıyla uygulamadan yeterince yararlanılamadığı uyarısında bulundu.

AB üyesi ülkeler, DNA verilerinin paylaşımının 2010 yılına kadar sağlanmasını geçtiğimiz yıl kabul etmişlerdi.