Download ve Upload İlişkisi

Internetin özelliklede ADSL’in günlük hayatımıza girmesi, Download ve Upload kavramlarını da beraberinde getirdi. En az Download kadar Upload hızı da oldukça önem taşıyor. Peki bu iki kavram birbirini nasıl etkiliyor?

Download Upload

Modeminiz karşı taraftan 32 bit’lik sayısal bir veri alırken bu veriyi doğrulamak için “Parity Bit” yani eşlik biti denilen bilgiyi karşı tarafa yollar. Bilgi doğruysa tekrar geri yollanır. Bu 1 bit’lik parity bit’in gönderilmesi için hattın Upload genişliği mümkün olduğunca boş kalmalıdır.

Bu kuralı sadece dosya indirirken değil, internette yaptığınız her iş ve gezdiğiniz her site için düşünmemiz gerekir. Online oynanan oyunlar için Upload genişliği oldukça önemlidir. Ancak Güncel Teknoloji Haberleri P2P dosya paylaşım programlarında Upload’ı geniş tuttuğunuzda Download‘ın düştüğünü göreceksiniz.

Dosya indirirken upload’a bir sınır getirmeniz gerekir. Bunun içinse Netlimiter benzeri, bant genişliğini kontrol etmenize yarayan bir yardımcı program işinizi göreblilir. Böylece performansınızı üst düzeye taşımış olursunuz.