CIA, internetten eskisi kadar kolay bilgi toplayamayacak

Amerikalıların, 1970’lerde icat ettikleri internet 2000’li yıllara kadar yine Amerikalıların egemenliğindeydi. İnternetin kazandığı popülarite, günlük hayata getirdiği kolaylıklar o denli önemli hale geldi ki, buna paralel olarak tüm dünyada kazandığı popülarite ona erişen insan sayısını da bir çığ gibi artırdı. Geçmişte, internet trafiğinde önemli pay sahibi olan Amerikalılar bu oranı kaybetmeye başladılar.

CIA

Ana internet sunucularını idare eden mühendisler, internetin Amerikan hegemonyasının dışına taşacak kadar büyüdüğünü kabul ediyorlar ve ekliyorlar; “İnternet, bir merkezden kontrol edilemez!

CIA Direktörü Michael Hayden, Küresel telekomünikasyonda ABD’nin büyük bir avantaja sahip olduğunu ve bunu koruması gerektiğini söyledi. Endüstri şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve Amerikalı hükümet yetkilileri ABD’deki sunucular üzerinden geçen başka ülkelere ait trafiğin Amerikan gizli servisleri için ciddi bir potansiyel olduğunu kabul ediyorlar. The New York Times, Kasım 2005’te yayımladığı bir yazıda Ulusal Güvenlik Ajansı’nın(NSA), Amerikalı telekominikasyon şirketleri ile yabancıların internet komünikasyonlarını takip edebilecek sistemlerin entegrasyonu hususunda anlaştığını duyurmuştu.

Amerikalı bazı ‘gizlilik‘ savunucuları ve internet uzmanları, The New York Times‘ın ortaya çıkarttığı gelişmelerin Kanada ve Avrupalı şirketlerin Amerika’daki sunucuları kullanmaktan kaçınmalarına yol açacağı uyarısında bulunmuşlardı. Electronic Privacy Information Center direktörü Marc Rotenberg, ABD dışındaki pek çok şirket yöneticisinin, müşteri bilgilerini içeren verileri Amerika’daki sunucularda tutmak istemediklerini ve bunun gerisinde bu bilgilere Amerikan gizli servislerinin her hangi bir yasal süreç izlemeden istediklerinde erişebilmelerinin bulunduğunu söyledi.

Amerika üzerinden gerçekleştirilen trafiğin azalmasının bir yerde şirketlerin tercihi olduğunu belirten Cooperative Association for Internet Data Analysis(CAIDA) şirketinin araştırmacılarından K C Claffy, bunun, her hangi bir ülkenin ihtiyaç duyduğu altyapıyı kurmasından farklı olmadığını söyledi.

Sorun, özellikle Rusya ile Gürcistan arasında geçtiğimiz haftalarda patlak veren kısa süreli savaşın akabinde yaşanan ve Gürcistan’a ait onlarca web sitesinin felç edilmesiyle sonuçlanan olaylar dolayısıyla dünyanın gündemine gelmişti. Gürcistan, internete Türkiye ve Rusya üzerinden erişiyor. Daha öncesinde de Ocak ayında yaşanan ve Mısır’ın günlerce internet bağlantısının kesilmesine neden olan Akdeniz’deki yeraltı kablosunun kopmasından kaynaklanan olay da aynı şekilde dışarıya bağımlılığın stratejik olarak ne denli kritik olduğunu göstermesi açısından önemli bir örnek oluşturmuştu.

Minnesota Üniversitesi’nde küresel olarak internetin büyümesiyle ilgili araştırmalar yapan Profesör Andrew Odlyzko, 10 yıl önce dünya trafiğinin yüzde 70’ini sunucularıyla destekleyen ABD’nin bu oranının şimdilerde yüzde 25’lere düştüğünün tespit edildiğini açıkladı.

İnternet altyapısının dünyanın farklı coğrafyalarında hızlı bir gelişim gösterdiğine dikkati çeken internet uzmanları, Çin ve Hindistan’ın bu konuda yaptıkları önemli yatırımlarla gelecekte dünyaya sunucu barındırma konusunda büyük ölçekli yeni alternatifler sunabileceklerini belirtiyorlar. Bunun, Amerikan haberalma teşkilatlarının bilgi edinmede bugün sahip oldukları kolaylıkları ortadan kaldıracağını ifade eden aynı kaynaklar, internet trafiğini başka şekillerde de takip edebilme olanaklarının unutulmaması gerektiğini hatırlatıyorlar.