Bilgisayar Kullanıcılarının Baş Belası Yazılımlar

VİRÜS

Bilgisayarın sorunsuz çalışmasını engelleyen, verileri farklı kaydeden, bozan, silen, internet üzerinden diğer bilgisayarlara yayılan, kişisel bilgileri paylaşıma açan yazılım programlarıdır. Temel virüsler genellikle yeterli bilgiye sahip olmayan bilgisayar kullanıcıları tarafından farkında olmadan paylaşılır ya da gönderilir.

SPAM

Çok sayıda kopyalanan bir mesajın kullanıcıya izni olmadan gönderilmesidir. Reklam amaçlıdır. Daha çok güvenilmeyen ürünlerin, yasallığı tartışılır kampanyaların tanıtımı yapılır. Bu maillerin içinde bululunan linkler kodlar içerir. Bu kodlar, kullanıcının linke tıklayıp tıklamadığını kontrol eder. Tıklamak daha fazla spam anlamına gelir.

SPYWARE

Tam anlamı ile virüs olarak adlandırılamayan bu yazılımların temel amaçları kuruldukları bilgisayarda bilgi toplamak ve bu bilgileri bu programları oluşturan kişilere göndermektir. Yani kişinin girdiği siteleri, kullandığı programları kısaca kullanıcının internet alışkanlıklarını analiz ederek bunları izinsiz olarak farklı kişilere iletir.

zararlı yazılımlar

TRUVA ATI (TROJAN)

Trojan, bir oyun ya da yardımcı program izlenimi vererek kendisini zararsız bir yazılımmış gibi gösterir. Çalıştırıldığında verileri silebilir veya bozabilir. Yani yararlı gibi görünen ama zarara sebep olan programlardır. Dikkat edilmesi gereken yanı, kullanıcıların meşru bir kaynaktan geldiği düşünülen bir programı açmaya yöneltilmeleri yoluyla yayılması.

Virüs mü bulaştı?

Sisteme virüs bulaşmış olabileceğine dair bazı belirtiler ise şöyle:

Bilgisayar normalden daha yavaş çalışmaya başlar

Bolca hata iletisi verir

Sık sık kilitlenmeye başlar

Disklere veya disk sürücülerine erişilemez

Kendi kendine yeniden başlar

Uygulamalar düzgün çalışmaz

Yazdırma işlemleri düzgün çalışmaz

***

Zarar çok büyük

Computer Economic’s’in 2007 Zararlı Yazılım Raporu, (2007 Malware Report) virüslerin bilgisayar kullanıcılarına ne kadar büyük zarar verdiğini ortaya koyuyor.

2006 13,3 milyar dolar

2005 14,2 milyar dolar

2004 17,5 milyar dolar

2003 13,0 milyar dolar

2002 11,1 milyar dolar

2000 17,1 milyar dolar

1999 13,0 milyar dolar

1998 6,1 milyar dolar

1997 3,3 milyar dolar

Yazının ilk bölümü için tıklayın