404 Hatalarının Kaynağı

Sitelerde sunucu hatalarıyla karşılaştığınızda sorunun bağlantıda mı yoksa ulaşmaya çalıştığınız sitede mi olduğundan emin olmanın çok pratik bir yolu var. İnternet öylesine geniş bir dünya ki, yeterli hayal gücü ve istikrarı olan kişiler, sadece başka kimsenin aklına gelmeyen bir hizmet sunarak insanlığa büyük fayda sağlayabiliyor. Down for everyone or just me (-sorun sende mi bende mi?) adlı internet sitesi de çok basit, ancak acil durumlarda çok işinize yarayabilecek bir hizmet sunuyor.

404 Hataları

404 veya benzeri sunucu hatalarıyla karşılaştığınızda, erişmeye çalıştığınız siteyle ilgili olarak hatanın ilgili internet sitesinde mi, yoksa sizin bağlantınızda mı olduğunu öğrenmenize yardım eden downforeveryoneorjustme, bir başka deyişle giremediğiniz site için MSN’de bir arkadaşınıza “Abi bi’ denesene sen girebilecek misin şu siteye?” diye talepte bulunma adımını ortadan kaldırıyor.

Tek yapmanız gereken downforeveryoneorjustme.com adresine girip ulaşamadığınız URL adresini yazmanız. Sistem, sitenin dünyanın geri kalanı tarafından erişilip erişilemediğini kontrol ediyor ve sonucu anında bildiriyor. Bu da MSN’de deneme yaptıracak kimseyi bulamadığınız zamanlarda hayli faydalı olabiliyor. Tek sorun, servisin gereğinden fazla uzun bir adrese sahip olması.

1 Yorum